O nas / About us

Fejwsi - moje prawdziwe imię to Paulina, hobbistycznie zbieram i kolekcjonuje japońskie komiksy oraz figurki. Miłośniczka starych serii, fanka twórczości Rumiko Takahashi. (◦'ںˉ◦) Interesuję się fotografią, w wolnych chwilach piszę wiersze. Mogę powiedzieć, że mam duszę artysty. Co cokolwiek wpada w moje ręce zmienia się w nich niczym plastelina, jednym słowem potrafię zrobić "coś z niczego". Lubię pisać, dzielić się moimi opiniami i moją pasją z innymi ludźmi. W tym też celu założyłam tego bloga.

Bardzo cieszę się z tego, że od niedawna mogę dzielić swoje pasje jak i hobby z moją drugą ukochaną płową Ranalcalusem. (‘∀’●)♡ Przypadek chciał a może szczęśliwy dar od losu by nasze drogi się zeszły... A wszystko zaczęło się od pytania o modele. ^^

Fejwsi - my real name is Paulina, I hobbistically collect Japanese comics and figurines. I am an Old fashioned fan, I'm also a fan of Rumiko Takahashi. (◦'ںˉ◦) I am interested in photography and I write poems in my spare time. I can say that I have the soul of an artist. Whatever goes into my hands changes like plasticine, in a word I can do "something out of nothing". I like to write and share my opinions and my passion with other people. For this purpose I founded this blog.

I am very happy that I can share my passions and hobbies with my beloved Ranalcalus. ('∀' ●) The case or perhaps a happy gift from fate wanted our paths to cross ... And everything started with questions about models. ^^Ranalcus
- Naprawdę nazywam się Krzysztof. Moim hobby są stare konsole, roboty, modele do sklejania i wszystko co mogę "poprawić" własnymi dłońmi. Uwielbiam sklejać, malować i przerabiać modele oraz figurki, głownie samochodów i robotów ale tez i pięknych dziewczyn z anime i komiksów. Pomagam dla grupy sumerskiej, rozdaje paczki z prezentami, wykupuje sklepy kartonami, gotuje i BROŃ BOŻE abym zaczął śpiewać. Wcześniej przez kilka miesięcy prowadziłem własnego bloga, ale bardziej aktywny jestem pomagając innym niż samemu sobie. Mam nadzieje że nasz wspólny blog zainteresuje was i przyciągnie na stałe.

Ranalcus - My real name is Krzysztof. My hobbies are old consoles, robots, models and everything I can "improve" with my own hands. I love sticking, painting and processing models and figurines, mostly cars and robots, but also beautiful girls from anime and comics. I help the Sacker Group distribute gift packets, I buy out cartons, I cook and God Bless me not to sing. Previously, I ran my own blog for several months, but I was more active helping others than myself. I hope that our shared blog will interest you and attract you permanently.


________________________________________________________


Hobby History
Features / Press and Publications / Lectures
2017

* Figure photography exhibition in Warsaw "Figurki na zdjęciach" ( 17.03.2017 )
* 3rd place in the contest organized by "kosz z książkami"
My Figure Collection : Picture of the Day / Picture of the Week Award

2016

3rd place in the Helloween contest organized by Figuya.de
Featured and interviewed by Blog Mirella-view 

My Figure Collection : Picture of the Day / Picture of the Week Award

2015 

* My Figure Collection : Picture of the Day Award

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz